Ogólnopolskie Kryteria Kolarskie w Chrząstawie

 Ogólnopolskie Kryteria Kolarskie w Chrząstawie

Informacje – wspomnienia

Ogólnopolskie wyścigi kolarskie, o specyfice określanej jako Kryteria Kolarskie, organizowane były przez Towarzystwo Miłośników Chrząstawy corocznie w latach 2006 do 2011, z udziałem zawodników polskiej elity kolarskiej.

Inicjatywa realizowania tej imprezy w Chrząstawie wyszła od mistrza kolarskiego Łuksza Bodnara  z  Chrząstawy Małej i jego ojca Adama Bodnara, aktywnego członka Towarzystwa Miłośników Chrząstawy. Pomysłodawców tej idei czynnie wsparli prezes TMCh Henryk Kaczmarek i skarbnik TMCh Józef Kolański. Wspólnie przeanalizowali zasady i warunki oraz możliwości techniczne i finansowe dla takiej imprezy sportowej w naszej małej miejscowości.

Głównym celem organizowania w Chrząstawie Ogólnopolskich Kryteriów Kolarskich było upowszechnienie kultury fizycznej i sportu kolarskiego, promowanie aktywności sportowej i społecznej, integracja społeczności. Takie wydarzenie sportowe w Chrząstawie zapewniało mieszkańcom i przyjezdnym gościom bezpośrednie przeżycie emocji dawanych przez wyścigi kolarskie, zorganizowane wg najlepszych standardów: kolorowo, brzmiące muzyką i donośnym głosem profesjonalnego spikera sportowego, wypełnione zawodowym sprzętem na miejscu startu i mety, z pojazdami stanowiącymi zaplecze techniczne znanych klubów kolarskich. Dobrze rozsławiało naszą miejscowość i gminę.

Kolarstwo Sportowe od wielu lat budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców Chrząstawy. Większość osób z Chrząstawy często korzysta z rowerów dla dojazdów lokalnych, dojeżdża rowerami do sąsiednich miejscowości lub rekreacyjnie wybiera się na wielokilometrowe rajdy kolarskie. W ubiegłych latach niektórzy młodzi miłośnicy kolarstwa trenowali tą dyscyplinę w sportowych klubach kolarskich. Kolebką dla treningów był klub w niedalekim Jelczu-Laskowicach, który przygotowywał adeptów tego sportu do udziału w wyścigach kolarskich o znaczeniu lokalnym i ogólnopolskim. Klub ten podlega pod Dolnośląski Związek Kolarski we Wrocławiu. Młodzi ambitni zawodnicy mieli za wzór wielu czołowych kolarzy krajowych rodem z Wrocławia i okolic, uczestników i zwycięzców wieloletnich rywalizacji w tej dyscyplinie sportu w krajowych i międzynarodowych wyścigach, reprezentantów i mistrzów Polski. Aby osiągnąć poziom tych idoli, potrzebna była u młodego zawodnika olbrzymia praca, wsparcie rodziny i chrząstawskich sympatyków, a przede wszystkim jego talent i wielka wola dojścia do elity sportu kolarskiego. Cel ten osiągnęli znani wszystkim bracia Łukasz i Maciej Bodnarowie  z Chrząstawy Małej.

Łukasz Bodnar to znakomity kolarz szosowy, o wielu sukcesach w rywalizacjach w kraju i za granicą, wielokrotny reprezentant Polski, dwukrotny mistrz Polski, zdobywca licznych medali i pucharów na wyścigach kolarskich. Maciej Bodnar, nie ustępuje starszemu bratu, przy czym czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski, reprezentował Polskę dwukrotnie na Igrzyskach Olimpijskich i czterokrotnie w mistrzostwach świata, starował w trzech Wielkich Tourach: Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espania. Bracia występowali też w głównych polskich wyścigach Tour de Pologne.

1.

Kryterium Kolarskie, inaczej zwane kryterium ulicznym, w Chrząstawie Małej odbywało się na trasie zamkniętej pętli o długości 1,8 km, utworzonej przez 3 ulice: Wrocławską. Stawową i Leśną. Start i meta były przy skrzyżowaniu ul. Leśnej z ul. Wrocławską. Zawodnicy mieli do przejechania ilość okrążeń określoną dla poszczególnych grup uczestniczących w wyścigach –  zawodnicy kategorii Elita 35 okrążeń tj. ok. 30 km. Zawody odbywały się zgodnie z zatwierdzonym regulaminem, wg zasad ustalonych przez Polski Związek Kolarski.

Wyścigi były prowadzone przez zespół licencjonowanych sędziów, z sędzią głównym na czele, wyznaczanych przez Dolnośląski Związek Kolarski. Sędziowie dokonywali rejestracji zawodników, a do wyścigów w kategorii kolarskiej Elita dopuszczali tylko kolarzy z ważną licencją PZKol. Rejestrowali wyniki wyścigów i ustalali zwycięzców  kolejnych okrążeń oraz całych zawodów.

Wyścigi odbywały się oddzielnie dla 4 następujących kategorii: zawodnicy licencjonowani Elita – główny wyścig, dorośli amatorzy i zawodnicy bez licencji (Mastersi), dzieci w 2 grupach wiekowych (do 7 lat i 7 do 13 lat). W wyścigach Elity brali udział czołowi słynni polscy kolarze szosowi (25 do 50 zawodników), a wśród nich również Łukasz i Maciej Bodnarowie. W ostatnim VI Kryterium Kolarskim do wyścigu Elity dołączona została  grupa kolarzy kategorii Orlik (młodsi kolarze), którzy w wyścigu byli kwalifikowani oddzielnie.

Termin przeprowadzenia zawodów ustalany był z Polskim Związkiem Kolarskim. Zawodnicy kategorii OPEN – Elita i Orlik zapraszani byli do Chrząstawy przez Łukasza Bodnara. Inni zgłaszali się do wyścigów sami, a dzieci były zapisywane do wyścigu za zgodą rodziców. Na Kryteria Kolarskie byli również zapraszani, jako goście honorowi, wybitni zasłużeni mistrzowie kolarstwa z dawnych lat, którzy uświetniali te chrząstawskie wydarzenia sportowe: Ryszard Szurkowski, Janusz Kierzkowski, Marek Wrona, Zdzisław Wrona i Henryk Charucki. Wyścigi komentował doświadczony spiker sportowy, dobrze znający środowisko kolarskie, a wolne chwile zawodów wypełniała oprawa muzyczna, którą zapewniał zespól ROBI AKUSTIK. Spiker „podgrzewał” atmosferę zawodów, zachęcał kibiców do gorącego dopingu i deklarowania nagród za kolejne okrążenia wyścigu Elity. Podawał również informacje o  sponsorach imprezy.

Emocje obserwatorów i kibiców zawodów owocowały głośnym dopingiem zmierzających do mety kolarzy. Wykorzystywano do tego trąbki, kołatki, syreny alarmowe i inne akcesoria dostarczane przez sponsorów.Lokalna gastronomia, ulokowana w pobliżu miejsca Startu i Mety wyścigu, pozwalała gościom, sędziom i kibicom na podtrzymanie sił podczas tej kilkugodzinnej imprezy. W ofercie gastronomii były też oczywiście „produkty lokalne” Koła Gospodyń Wiejskich.

Nad bezpieczeństwem zawodników i uczestników zawodów czuwała grupa służb policyjnych, a samochód z policjantami i ochroną podążał za peletonem kolarzy na trasie wyścigów. Przed peletonem jechał samochód organizatorów dla zapewnienia kolarzom wolnej trasy. W pobliżu miejsca zawodów stała też karetka pogotowia, dla zabezpieczenia opieki medycznej w przypadku kraksy zawodników, lub innej katastrofy. Trasa wyścigu ulicznego była ogrodzona, zabezpieczona i specjalnie przygotowana do intensywnego przejazdu kolarzy, szczególnie na ostrych zakrętach. Ulice Chrząstawy Małej były oficjalnie wyłączone z ruchu na czas imprezy.

Chrząstawskie Kryterium Kolarskie o puchar wójta gminy Czernica w 2010 roku było zaliczane do ogólnopolskiego cyklu wyścigów kolarskich BDC Korona Miast. Generalnym zwycięzcą cyklu BDC Korona Miast w 2010 roku został Łukasz Bodnar.

2.

Zwycięzcy wyścigów mieli zapewnione różne nagrody. Główną nagrodą był puchar ufundowany przez wójta gminy Czernica, dla zwycięzcy głównego wyścigu Elity. Puchary i nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatorów, otrzymywali zawodnicy w kategoriach Elita i Masters za zajęcie trzech pierwszych miejsc. Za zajęcie pierwszych 10 miejsc w wyścigach Elity zawodnicy otrzymywali również inne nagrody ufundowane przez sponsorów. Zawodnicy klasy Elita otrzymywali ponadto nagrody pieniężne i inne, ufundowane przez sponsorów i kibiców, za zwycięstwo na poszczególnych okrążeniach wyścigu.

Zwycięzcy wyścigów dzieci do lat 7 i do lat 13 otrzymywali nagrody rzeczowe, a wszystkie dzieci uczestniczące w wyścigu otrzymywały pamiątkowy medal i dyplom uczestnictwa. Nagrody były wręczane zawodnikom na podium przez pana wójta, prezesa Towarzystwa Miłośników Chrząstawy oraz sponsorów i fundatorów. Wyniki wyścigów Elity były podawane również na internetowej stronie Polskiego Związku Kolarskiego.

Przebieg chrząstawskiego Kryterium Kolarskiego był dwukrotnie transmitowany przez telewizję polską. W telewizji mogliśmy obejrzeć też  ulice i domy Chrząstawy. Relacje z wyścigów były podawane także w polskim radiu.

Po zakończeniu wyścigów i ogłoszeniu wyników, organizatorzy Kryterium Kolarskiego zapraszali zawodników, sędziów, honorowych gości i sponsorów na wieczorne spotkanie w chrząstawskiej gospodzie „Pod Czarnym Kurem”, dla podsumowania imprezy. Był to czas na podziękowania, gratulacje i wymianę uwag. Dla wszystkich był przygotowany elegancki posiłek, z gorącym pierwszym daniem w dobrym wiejskim stylu, nalewanym każdemu z dużego garnka na sali spotkania, a także z różnorodnymi potrawami na udekorowanym szwedzkim stole. Późnym wieczorem zawodnicy udawali się na nocleg do zarezerwowanych przez organizatorów pokoi gościnnych, w chrząstawskiej agroturystyce oraz innych miejscach noclegowych w Chrząstawie i sąsiednich miejscowościach naszej gminy.

Przeprowadzenie tych sześciu Kryteriów Kolarskich wiązało się z znacznymi kosztami i było możliwe dzięki dofinansowywaniu ich przez Urząd Gminy Czernica, Starostwo Powiatowe, i Urząd Marszałkowski oraz. liczne grono sponsorów, w szczególności sympatyków kolarstwa z Chrząstawy i gminy Czernica.

Większość prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem zawodów wykonywana była w ramach wolontariatu, przez liczne grono mieszkańców Chrząstawy i członków Towarzystwa Miłośników Chrząstawy. Grupowa praca dla dobra wspólnego świadczyła o aktywności społecznej i integracji mieszkańców naszej miejscowości.

Ogólnopolskie Kryteria Kolarskie były dobrą okazją dla publiczności z Chrząstawy i gminy Czernica by z biska obejrzeć gwiazdy polskiego kolarstwa i ich zmagania podczas wyścigów. Zachęciło to grupę chrząstawskich miłośników kolarstwa do wyjazdów autobusowych dla oglądania na żywo końcowych rywalizacji zawodników podczas głównych ogólnopolskich imprez kolarskich: mistrzostw Polski i Tour de Pologne w kolarstwie szosowym, Jest tu okazja aby pokazać na ostatnim etapie tych wyścigów, przed metą, że Chrząstawa kibicuje głośno i do końca bliskim nam czołowym zawodnikom: Bodnarom i innym dobrze nam znanym.

Opracował: Jerzy Hamberg

styczeń 2017 r